Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Polska spółka opracowała prototyp testu diagnostycznego wykrywającego guza mózgu
Polska spółka opracowała prototyp testu diagnostycznego wykrywającego guza mózgu

Urteste S.A. – spółka specjalizująca się w tworzeniu innowacyjnej technologii umożliwiającej wykrywanie chorób nowotworowych dzięki zastosowaniu unikalnej analizy próbek moczu – w efekcie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych opracowała prototyp testu diagnostycznego wykrywającego guza mózgu. Złożony został wniosek do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej o udzielenie patentu na wynalazek. Strategia patentowa Urteste zakłada złożenie w okresie kolejnych 12 miesięcy zgłoszenia patentowego w procedurze międzynarodowej PCT. 

 

Glejak wielopostaciowy jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym mózgu. Wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi jedynie ok. 5%. Według raportu „Global Cancer Statistics 2022” w 2022 r. na świecie odnotowano ponad 321 tys. nowych przypadków chorych na nowotwory mózgu i centralnego układu nerwowego oraz 248 tys. zgonów spowodowanych tymi nowotworami. – Guzy mózgu, w tym glejak mózgu, są jedną z najgorzej rokujących grup nowotworów. Często są też diagnozowane na późnych etapach choroby. Z tych względów posiadanie dedykowanego testu stanowi istotną wartość w naszym pipeline. W najbliższych miesiącach planujemy zakończyć proces opracowywania prototypów testów diagnostycznych w projekcie MULTI-CANCER. Największą uwagę skupiamy jednak na naszym priorytetowym projekcie PANURI. Obecnie mocno koncentrujemy się na przygotowaniu do badań klinicznych. Intensyfikujemy również proces rozmów z potencjalnymi partnerami strategicznymi. W ciągu ostatnich miesięcy wspólnie z naszym doradcą – firmą Clairfield Partners LLC – odbyliśmy już kilka spotkań z liczącymi się na globalnym rynku firmami branżowymi. Kolejne spotkania będą miały miejsce m.in. podczas czerwcowej konferencji BIO International Convention w San Diego – mówi Grzegorz Stefański, prezes zarządu i współzałożyciel Urteste S.A.

Rozwijana przez Urteste innowacyjna technologia polega na wykrywaniu nowotworów przy pomocy pomiaru aktywności enzymów obecnych w moczu przy pomocy odpowiednich testów powodujących zmianę intensywności zabarwienia moczu, co może świadczyć o obecności nowotworu. Urteste posiada już 12 prototypów testów diagnostycznych dla nowotworów: mózgu, piersi, żołądka, dróg żółciowych, jajnika, trzonu macicy, nerki, jelita grubego, płuca, wątroby, trzustki i prostaty odpowiadających łącznie za blisko 70% wszystkich zgonów spowodowanych nowotworami na świecie. 

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/illustrations/neurony-m%C3%B3zgu-neuronauki-sie%C4%87-3743011/

KOMENTARZE
Newsletter