Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Moc ekstraktów owocowych zamknięta w preparatach kosmetycznych

Branża kosmetyczna oferuje szereg różnorakich ekstraktów owocowych, a możliwości wykorzystania surowców pozyskanych z owoców rodzimych oraz egzotycznych są bardzo różnorodne. Ekstrakty z owoców to bardzo cenne surowce kosmetyczne. Wiele z nich jest źródłem przeciwutleniaczy, które chronią przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Właściwość ta jest ceniona przez wiele osób, którym zależy na zachowaniu młodego wyglądu jak najdłużej.  

 

 

Cytryna   

To składnik kosmetyczny ceniony przede wszystkim za właściwości rozjaśniające. Cecha ta jest wykorzystywana w recepturach kosmetycznych dedykowanych dla osób zmagających się z przebawieniami skóry. Cytryna poprawia nierównomierny koloryt skóry oraz sprawia, że cera staje się bardziej promienna. W cytrynie znajduje się limonen – przeciwutleniacz, który wykazuje działanie przeciwstarzeniowe. Surowiec ten jest ceniony również za właściwości antybakteryjne, które są wykorzystywane w preparatach do pielęgnacji cery trądzikowej. Zastosowanie go w kosmetykach do włosów ogranicza przetłuszczanie się skóry głowy. Orzeźwiający zapach wykorzystuje się w przemyśle perfumiarskim. Ekstrakt z cytryny skutecznie i głęboko oczyszcza skórę, zapewniając uczucie odświeżenia.

Grejpfrut

Najbardziej znaną właściwością grejpfruta w przemyśle kosmetycznym jest jego działanie antycellulitowe. Ponadto systematyczne stosowanie preparatów z tym surowcem świetnie ujędrnia skórę. Grejpfrut wykazuje właściwości bakteriostatyczne i grzybostatyczne, co wykorzystywane jest w preparatach dedykowanych osobom posiadającym cerę tłustą i mieszaną. Zapobiega powstawaniu zaskórników, jak również wspomaga normalizację procesów rogowacenia. Bardzo często wykorzystuje się go w przemyśle perfumeryjnym ze względu na pobudzający zapach.

Mango

Surowiec, który wykazuje działanie silnie nawilżające. Zapobiega transepidermalnej ucieczce wody z naskórka.  Dzięki dużej zawartości witaminy A oraz C działa antyoksydacyjnie walcząc z nadmiarem wolnych rodników i spowalniając proces starzenia się skóry. Wspomaga proces syntezy kolagenu oraz reguluje keratynizację naskórka. Ekstrakt z mango wykazuje korzystne działanie na włosy, przyczyniając się do ich nawilżenia oraz regeneracji. Ponadto, nadaje miękkość oraz blask włosom.

Winogrono

Ekstrakt z winogrona działa przeciwstarzeniowo dzięki zawartemu w nim resweratrolowi. Działanie to związane jest z hamowaniem glikacji, czyli niszczeniem makromolekuł, takich jak białka podporowe skóry – kolagen czy elastyna. Co więcej, resweratrol to najsilniejszy aktywator sirtuin. Ekstrakt z winogrona może być stosowany w recepturach kosmetycznych dedykowanych do każdego rodzaju skóry. Wykazuje działanie nawilżające oraz odżywcze. Ponadto działa antybakteryjnie. Świetnie sprawdza się w preparatach dedykowanych do pielęgnacji skóry trądzikowej.

Malina

To niepozorny owoc, który jest bogactwem składników odżywczych. Znajdziemy z w nim witaminy, tj. A, E, K, a także kwas linolowy, antocyjany oraz składniki mineralne, takie jak potas, cynk, miedź, żelazo, mangan, magnez. W swym składzie zawiera także związki polifenolowe, m.in. flawonoidy, fenolokwasy, pochodne flawan-3-olu. Ponadto jest źródłem kwasów: galusowego, salicylowego, wanilinowego, ferulowego, kawowego czy protokatechowego. Zastosowanie ekstraktu z malin w preparacie kosmetycznym wykazuje działanie łagodzące. Obecnym w nim kwas salicylowy wspomaga pielęgnację skóry tłustej oraz trądzikowej. Ponadto zapobiega produkcji sebum, zaś zawarty w nim kwas elagowy zapobiega degradacji kolagenu.

Borówka brzusznica

Owoc ten jest zaliczany do najzdrowszych na świecie. Ciemnoniebieska barwa borówki cechuje się wysokim poziomem zawartości antyoksydantów. Właściwość ta jest wykorzystywana w preparatach przeciwzmarszczkowych. Systematyczne stosowanie kremów z borówką przyczynia się do poprawy wyglądu skóry – jest gładsza i bardziej napięta. Borówka wykazuje działanie antyseptyczne oraz ściągające,  które zawdzięcza obecności garbników. Właściwość ta wykorzystywana jest w preparatach dedykowanych do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej. Obecna w niej arbutyna powoduje, że składnik ten działa wybielająco i rozjaśniająco.

Gruszka

Owoc ten jest źródłem witamin A, B i C oraz przeciwutleniaczy. W jej składzie znajdziemy kwasy jabłkowy oraz cytrynowy, a także błonnik, pektyny, fosfor, wapń, miedź, żelazo i sód. W liściach gruszy obecna jest arbutyna (beta-glukozyd hydrochinonu), czyli substancja, która wykazuje działanie rozjaśniające. Właściwość ta może być wykorzystywana w preparatach wyrównujących koloryt oraz rozjaśniających cerę. Zawarte w niej kwasy owocowe wpływają na regulację wydzielania sebum. Dzięki temu sprawdza się jako składnik kosmetyków dla osób z cerą trądzikową. Ekstrakt z gruszki poleca się w pielęgnacji suchych włosów, a to za sprawą zawartej w niej glukozy. Zawiera w swym składzie przeciwutleniacze, które są bronią przeciw wolnym rodnikom. Dzięki zawartości antyoksydantów owoc jest sprzymierzeńcem w walce z przedwczesnym starzeniem się skóry. Gruszka wykorzystywana jest również w przemyśle perfumeryjnym i może stanowić nutę przyjazną dla serca oraz głowy.

Źródła

Fot. https://pixabay.com/pl/photos/jagody-jagoda-truskawki-owoc-1225101/

KOMENTARZE
Newsletter