Biotechnologia.pl
łączymy wszystkie strony biobiznesu
Wiemy kto kupił słynną łódzką celulozę
05.08.2011

Blanka Majda, biotechnologia.pl - Bowil Biotech – spółka z najbardziej rozwojowej branży – biotechnologii – skomercjalizuje wynik wieloletnich badań naukowców Politechniki Łódzkiej.

Dariusz Bobiński - Na świecie jest kilka ośrodków zajmujących się badaniami nad bionanocelulozą. Politechnika Łódzka jest jednym z wiodących w tej dziedzinie, ma na swoim koncie wiele zgłoszeń i patentów na wynalazki o zasięgu krajowym i międzynarodowym oraz liczne prace badawcze. Instytut Biochemii Technicznej posiada w swojej kolekcji bardzo wydajny szczep bakteryjny Gluconacetobacter xylinus, służący do produkcji bionanocelulozy, który firma wykorzysta w swoim procesie technologicznym. Prace jakie były podejmowane na łódzkiej uczelni miały bardzo szeroki zakres, dotyczyły badań klinicznych w ośrodkach oparzeniowych w Polsce (m.in. Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich) oraz rejestracji materiału opatrunkowego w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych w Warszawie. Celulozowy materiał opatrunkowy stworzony w IBT został doceniony i wielokrotnie nagradzany m. in. złotym medalem na targach w Brukseli. Tematyka celulozowa była zgłębiana przez wielu naukowców pod kątem różnego zastosowania jak np. Zakład Konserwacji Papieru i Skóry UMK w Toruniu prowadził prace badawcze nad wykorzystaniem bionanocelulozy do rekonstrukcji starodruków, Instytut Celulozowo-Papierniczy w Łodzi badał właściwości bionanocelulozy pod kątem zastosowania jej jako alternatywne źródło papieru odpornego na starzenie i degradację. Nowy biomateriał sprawdza się również jako błona filtracyjna do klarowania soków i win a także jako dodatek do pieczywa przedłużający jego świeżość.

Biorąc pod uwagę osiągnięcia jakich dokonała Politechnika Łódzka oraz wspierając rozwój polskich wynalazków mieliśmy prosty wybór.

Jak wyglądał przebieg tej transakcji? Czy Bowil Biotech posiada całość praw do tej technologii?

Dariusz Bobiński - Przebieg transakcji zakupu pełnych praw do technologii trwał długo, dłużej niż ciąża ale ze szczęśliwym rozwiązaniem. Rozmowy były prowadzone ponad 9 miesięcy, Politechnikę Łódzką reprezentowało Centrum Transferu Technologii (CTT), jednostka odpowiedzialna za pomost porozumienia między światem nauki i biznesu. Od lutego 2011r. nasza firma jest oficjalnym posiadaczemnowatorskiej wiedzy know-how o nazwie „Technologia wytwarzania bionanocelulozy i materiałów opatrunkowych” oraz szczepu bakteryjnego Gluconacetobacter xylinus. Firma Bowil Biotech nabyła również prawo do patentów oraz zgłoszeń patentowychna wynalazki, do znaku towarowego opatrunku CelMat i projektu opakowania.  

Czy zakup własności należącej do uczelni, nie do wynalazcy, stwarza jakieś problemy?

Dariusz Bobiński - Firma nie zauważyła zagrożenia z tym związanego.

Jakie produkty wytwarzane z celulozy trafią na rynek za pośrednictwem Bowil Biotech? Jakie są właściwości tego produktu?

Dariusz Bobiński - W pierwszej kolejności na rynek polski trafią wyroby medyczne. Chcemy najpierw zaproponować klientom klasyczne opatrunki na oparzenia. Oferta ta będzie zwrócona do szpitali, ambulatoriów, jednostek ratowniczych, które mają jako pierwsze kontakt z osobami ciężko poparzonymi. Z pewnością ukaże się też seria produktów do stosowania w domu czyli plastry na oparzenia I stopnia (oparzenia, z którymi bardzo często mamy do czynienia na co dzień). Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem na rynek materiału opatrunkowego o nazwie CelMat (zakupionego od jego twórców z Politechniki Łódzkiej) oraz rozpowszechnieniem go na szeroką skalę.

Opatrunek, który powstał w laboratorium okazał się świetnym rozwiązaniem na wiele uciążliwych dolegliwości. Początkowo badano go pod kątem ran oparzeniowych, a badania te prowadzone były w Siemianowicach Śląskich pod kierownictwem lek. med. M. Nowaka i dr n. med. M. Kaweckiego. Kolejnym etapem oceny działania opatrunku CelMat były rany troficzne (odleżyny, stopy cukrzycowe itp.). Opatrunek przeszedł wszystkie testy pomyślenie przyspieszając gojenie się ran nawet o 40%.

Warto podkreślić, iż struktura bionanocelulozego opatrunku zapewnia doskonałe dopasowanie do kształtu ciała oraz stałą wilgotność środowiska rany, a to zdecydowanie przyspiesza odnowę naskórka. Opatrunek ten w porównaniu do innych powszechnie stosowanych materiałów nie pozostawia zgrubień pooparzeniowych oraz szpecących blizn. CelMat stanowi idealną ochronę rany zapobiegając ubytkowi płynów ustrojowych i działaniu niekorzystnych czynników zewnętrznych w tym zakażeń. Jednocześnie pozwala na swobodną wymianę gazów, a dodatkowym atutem jest łatwość jego aplikacji. 

Zastosowanie bionanocelulozy w branży medycznej nie ogranicza się tylko do materiałów opatrunkowych. Rozpoczynamy prace nad poszerzeniem oferty, która na chwilę obecną pozostaje tajemnicą. Z pewnością będziemy starali się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz ogromnego rynku. Mamy na uwadze potrzebny ludzkości i potencjał materiału jakim dysponujemy, dlatego nie pozostaniemy jedynie w obrębie branży medycznej.

Czy firma będzie udoskonalać technologię jego produkcji?

Dariusz Bobiński  - Tak, aktualnie podejmowane są działania mające na celu udoskonalenie pilotażowej linii do produkcji celulozy bakteryjnej funkcjonującej w warunkach laboratoryjnych w Instytucie Biochemii Technicznej PŁ. Intensywnie pracujemy nad zmodernizowaniem i zautomatyzowaniem procesu produkcji surowca oraz jego dalszej obróbki. Przeniesienie tego procesu ze skali laboratoryjnej na skalę przemysłową nie jest łatwym zadaniem i wymaga nie tylko dużego nakładu finansowego, ale także kreatywności ekspertów z zakresu automatyki, elektroniki i mechaniki.

Jaki jest profil działalności Bowil Biotech?

Dariusz Bobiński, Prezes Bowil Biotech Sp. z o.o. - Bowil Biotech jest prywatną firmą biotechnologiczną rozpoczynającą działalność badawczo-produkcyjną. Specjalnością firmy będzie produkcja bionanocelulozy z wykorzystaniem technik fermentacyjnych (tzw. białej biotechnologii). Wytwarzana w ten sposób bionanoceluloza będzie stanowiła surowiec do dalszej obróbki i produkcji gotowych wyrobów. W kręgu zainteresowań firmy pozostaje również aktywność badawcza. Prowadzone są prace obejmujące projektowanie, doskonalenie, a w niedalekiej przyszłości wdrażanie innowacyjnych rozwiązań będących odpowiedzią na potrzeby rynku.

Celuloza bakteryjna jest bardzo atrakcyjnym biomateriałem z uwagi na unikalne właściwości tj. wysoka czystość chemiczna, przestrzenna struktura, dobra wytrzymałość mechaniczna, elastyczność, duża chłonność, dowolność kształtu i rozmiaru. Dodatkowym atutem jest obojętność i nietoksyczność naturalnego polimeru, brak elementów pochodzenia zwierzęcego, biokompatybilność, biofunkcyjność, hipoalergiczność oraz możliwość modyfikacji jego właściwości fizycznych i zdolności resorpcyjnych. Mając na uwadze te i wiele innych cech celulozy bakteryjnej pragniemy stworzyć różnorodną gamę produktów.  

Skąd zainteresowanie branżą biotechnologiczną?

Dariusz Bobiński – Zarząd firmy ponad 20 lat temu działał w branży biotechnologicznej. Wówczas zajmował się produkcją kwasu cytrynowego otrzymywanego metodą fermentacji wgłębnej z wykorzystaniem grzyba z gatunku Aspergillus niger. Technologia ta została opracowana przez prof. dr hab. inż. W. Leśniaka, prof. dr hab. inż. J. Pietkiewicza oraz dr hab. inż. W. Podgórskiego z dawnej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. 

Po latach, poszukując nowej inwestycji w zakresie biotechnologii ich zainteresowanie wzbudziła bionanoceluloza. Polimer ten otrzymywany jest na drodze fermentacji z zastosowaniem bakterii octowych z gatunku Gluconacetobacter xylinus w warunkach stacjonarnych na płynnym podłożu. Bionanoceluloza jest materiałem o niezwykłych właściwościach oraz olbrzymim potencjale. Szeroki wachlarz zastosowań daje nieograniczone możliwości. W związku z czym bez przerwy poszukujemy nowych kierunków zastosowań. Jesteśmy otwarci na potrzeby rynku, nowe pomysły oraz chętnie podejmujemy współpracę z ludźmi (firmami, jednostkami naukowymi) kreatywnymi i posiadającymi innowacyjne pomysły. 

Biotechnologia wymaga bardzo dużych inwestycji. Skąd Bowil Biotech pozyskuje kapitał na rozwój działalności?

Dariusz Bobiński - Firma Bowil Biotech inwestuje w rozwój działalności biotechnologicznej kapitał własny, ale korzysta również z kredytów bankowych i dostępnych dofinansowań w ramach programów krajowych i europejskich.

Czy firma planuje debiut giełdowy?

Dariusz Bobiński - Na obecnym etapie rozwoju firmy jest na to zdecydowanie za wcześnie. W przyszłości jednak nie wykluczamy tej możliwości w celu pozyskania kapitału.

Bowil Biotech wchodzi na rynek polski. Czy jest plan pokazania produktu za granicę?

Dariusz Bobiński - Bowil Biotech jest polską firmą biotechnologiczną wkraczającą na rynek krajowy. Mamy nadzieje, że nasz debiut rynkowy zakończy się sukcesem. W przyszłości chcielibyśmy rozszerzyć swoją działalności na kraje Europejskie, a nawet Azję i Amerykę. Pragniemy połączyć wiedzę i doświadczenie różnych ośrodków badawczych, by móc stworzyć w Polsce znaną na świecie fabrykę bionanocelulozy.

Czy Bowil Biotech współpracuje z innymi przedsiębiorstwami/instytutami naukowymi?

Dariusz Bobiński - Celem Bowil Biotech jest ciągłe doskonalenie technologii oraz tworzenie nowych produktów do różnych aplikacji z wykorzystaniem biocelulozowego materiału. Planujemy podjęć współpracę zarówno z innymi przedsiębiorstwami jak i jednostki naukowo-badawczymi.

Nasza współpraca będzie miała szeroki zakres, a uczestniczyć w niej będą specjaliści medycyny z dziedziny kardiologii, chirurgii plastycznej, ortopedii, dermatologii oraz kosmetolodzy. W tym miejscu możemy poinformować o rozpoczętej już współpracy z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Nasza firma chciałaby również współdziałać z ekspertami w zakresie technologii żywności, papieru i włókiennictwa, branży elektronicznej, jak również z artystami zajmującymi się architekturą użytkową.

Czy inwestując w rozwój biotechnologii w Polsce można odnieść sukces rynkowy?

Dariusz Bobiński - Wartość bionanocelulozy pozwala przypuszczać, że sukces w tej branży jest możliwy. Zarówno potencjał intelektualny, zaplecze naukowe jak i doświadczona kadra zarządzająca będą stanowiły stabilny fundament pod rozwój firmy biotechnologicznej wkraczającej na rynek krajowy, a w przyszłości zagraniczny.

Dziękuję.

***

Dariusz Bobiński jest akcjonariuszem Wilbo SA. Posiada wykształcenie wyższe ekonomiczne, jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego - Wydział Ekonomiki Transportu. W trakcie dotychczasowej kariery zawodowej pełnił następujące funkcje oraz prowadził następującą działalność:

1984-1993 - działalność gospodarcza prowadzona na własny rachunek w formie spółki cywilnej

od 1993 - wspólnik Spółki Wilbo Seafood sp. z o.o.

od kwietnia 1997 do kwietnia 1999 - Prezes Zarządu w Wilbo SA

od kwietnia 1999 do stycznia 2003 - Członek Rady Nadzorczej Wilbo SA

od stycznia 2003 - zatrudniony w Wilbo SA na stanowisku Doradcy

od sierpnia 2001 roku jest Prezesem Zarządu spółki DB Invest sp. z o.o.

od lutego 2002 roku jest Wiceprezesem Zarządu w spółce TATRA CLUB 2000 Hotel Belvedere sp. z o.o. w Zakopanem

od listopada 2006 roku jest Prezesem w Bowil Biotech sp. z o.o.

red. Blanka Majda

KOMENTARZE
Newsletter